Betyg & recensioner av Ulf Sjögreen
Antal betyg: 17
Antal recensioner: 13
Afghanerna
Mkt läsvärd!
Mycket välskriven. Full pott! Seierstad har gjort ett imponerande researcharbete. Man njuter av språket, detta även tack vare översättaren.
Många personer i boken kommer och går, och dyker upp igen. Jag skulle haft nytta av att redan då jag började läsa boken ha börjat med en mindmap över de tre huvudpersonernas relationer till sina släktingar. (Även de tre huvudpersonernas närstående borträknade är det ett otal namngivna personer som passerar revy.)
Nazismen
Rekommenderas
Det finns nästan oändligt mycket att läsa om WW2:s militära fältslag, politiska ledare, koncentrationsläger etc - men mindre om nazismens ideologi och uppkomst. Därför är denna bok extra givande. Det gäller att lära av historien Dick Harrison är en utmärkt kunskapsförmedlare och jag ger boken maximalt antal poäng.
Vilda västern : myt och verklighet
Rekommenderar denna nischade bok
Om man är intresserad av hur livet gestaltade sig för cowboys o indianer i Nordamerika under åren 1865-1890 rekommendera jag denna bok. Även afroamerikaners liv i vilda västern omskrivs, dock i mindre omfattning.
Förvisso ett tämligen nischad bok, men ändå bred i sitt innehåll. Mycket lärorik! Jag fängslades av bokens innehåll och läste ut den på bara två dagar.
Svärmodern
Beskriver människor i kris och affekt mycket bra
Intressant bok. Bra skrivet. Herngren är en stor människokännare som på ett utmärkt sätt beskriver människors känslor och tillkortakommanden.
Men gör inte samma fel som jag; att läsa ett helt kapitel utan att förstå att berättarjaget har ändrats. Det blir mycket förvirrande!
Det sötaste vi har : om socker och växande kroppar
Såå bra!
Ingen skriver populärvetenskapliga böcker om mat bättre än Ann Fernholm. Trots ett antal böcker i ungefär samma ämne upprepar hon sig aldrig. Ständigt nya infallsvinklar! Faktaspäckade böcker, men ändå lättlästa. Full pott! Inköp och läsning även av denna bok rekommenderas!
Ett sötare blod : om hälsoeffekterna av ett sekel me...
Köp boken!
Av de tre böcker som handlar om socker som jag har läst så är denna bok med råge den bästa! (Någon bok lade jag efter 100 sidor på grund av dess omfattande utsvävningar helt sonika ifrån mig.) Ett sötare blod är trots dess faktatäta text lättläst. Rekommenderas! Köp den!
Efter att ha läst Ett sötare blod blev jag med lätthet motiverad att sluta med mitt tidigare "onödiga" sockerintag (får ändå i mig "tillräckligt" med socker; på gröten, i teet¿).
Komplettera gärna med boken FEJKMATEN, också denna av Ann Fernholm. Även denna är mästerligt skriven. De både böckerna kompletterar varandra på ett utmärkt sätt. Ann är en tuff tjej och Fejkmaten är bitvis ganska roligt skriven.
Sockerbomben 3.0 : bli fri från ditt sockerberoende
Alltför mycket utsvävningar, upplevelser o tankar.
Alltföför mycket text med utsvävningar om olika personers egna upplevelser och tankar. De fakta boken förmedlar skulle med lätthet kunna rymmas på en bråkdel av antalet sidor.
Om ni vill ha fakta och argument mot socker köp hellre "ETT SÖTARE BLOD" av Ann Fernholm, en bok tät med fakta men ändå lättläst. Mycket välskriven!
Min hund vill ha riktig mat
"Riktig mat" och tarmflora
Då jag läste boken blev jag ännu mer medveten om faran av att ge hunden endast torrfoder. För att hunden ska hålla en bra tarmflora är det nödvändigt att så ofta som möjligt blanda in lite matrester i hundens mål.
Jag saknar en förteckning i boken över allt som är giftigt för hunden. Dessutom: om torrfoder bör serveras torrt eller uppblöt finns det olika åsikter om.
I övrigt som jag tidigare skrev.
Ett sötare blod : om hälsoeffekterna av ett sekel me...
Mkt lärorik!
Synnerligen välskriven. Faktaspäckad men ändå lättläst. Jag sträckläste boken. Lika bra o läsvärd som Ann Fernholms bok Fejkmaten. Jag är imponerad av Fernholms kunnande och skrivkonst!