Om Kristi efterföljelse (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
466
Utgivningsdatum
2010-12-23
Förlag
Catholica
Översättare
Bengt Ellenberger
Originaltitel
De Imitatio Christi
Dimensioner
156 x 103 x 36 mm
Vikt
340 g
SAB
Cdb
ISBN
9789185608263

Om Kristi efterföljelse

(8 röster)  |   Läs 3 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2010-12-23
239
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Thomas a Kempis berömda bok "Om Kristi efterföljelse"sägs vara den näst Bibeln mest spridda kristna boken. Nu finns den åter i tryck i Bengt Ellenbergers välklingande och pregnanta översättning. Denna gång i en påkostad klassikerutgåva i skinnmaterialet Cabra med guldfoliering och med märkband.

Passar bra ihop

  1. Om Kristi efterföljelse
  2. +
  3. Jesus

De som köpt den här boken har ofta också köpt Jesus av Dick Harrison (häftad).

Köp båda 2 för 324 kr

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av Om Kristi efterföljelse. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Bra bok om den kristna tron...
    -, 26 juni 2019

    .. och den är mycket läsvärd ... men att läsa Bibeln är bäst (Bibeln ger jag tveklöst högsta betyg, fem stjärnor * * * * *)!

  2. att reflektera hur man kan leva som kristen
    catherine goi, 5 maj 2017

    "Om Kristi efterföljelse" är en bok som kan läsas av alla, men det är ingen bok man läser i ett sträck! Jag brukar öppna boken var som helst, o läsa en paragraf (högst en kapitel).
    Den hjälper att fördjuppa andens liv. Den är en stöd i sorg och glädje.
    Boken är sann, vacker,, men inte ytlig.
    Manga människor har haft sina liv präglade av denna läsning,, den ¿öppnar dörrar till Kristi Efterföljelse.
    Jag gav denna bok som konfirmationspresent : den kanske kommer till användning n... Läs hela recensionen

  3. Låt dig överraskas!
    Juan Carlos Alongi Allendes, 23 november 2015

    Texten är troligen från 1400 talet e.Kr. och det var munkarna som lyssnade på den på kvällen i samband med maten. Boken består av 4 "böcker" och varje bok behandlar ett ämne:

    Första boken, Uppmaningar till ett andlig liv och är indelad i 25 kapitel. Varje kapitel behandlar ett ämne
    utifrån verser från NT.

    Redan i första boken kommer du att hitta flera pärlor när du läser och funderar efter texten som är indelad i verser som refererar till en vers i någon av böckerna i N... Läs hela recensionen

Fler böcker av Thomas Kempis