Det blåser på månen (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Serie
Modernista klassiker
Läsålder
9-12 år
Antal sidor
286
Utgivningsdatum
2021-06-30
Förlag
Modernista
Översättare
Hugo Hultenberg
Originaltitel
The Wind on the Moon
Dimensioner
218 x 145 x 28 mm
Vikt
530 g
SAB
Hcg
ISBN
9789180230988

Det blåser på månen

(5 röster)  |   Läs 3 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2021-06-30
185
  • Skickas från oss imorgon
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
En av de stora barnboksklassikerna i ny utgåva

I den engelska staden Medelby uppmanar Major Rytter sina två döttrar att uppföra sig medan han är borta i krig. Det är en önskan som systrarna Dinah och Dorinda omöjligt kan följa. Varje gång de tycker att de uppför sig kommer nämligen en vuxen och säger åt dem att de är olydiga.
Snart har de busiga systrarna övertygat en domare om att domslut ska ändras lika ofta som man byter strumpor, de har iscensatt en rymning från den lokala djurparken, och de har gett sig av - tillsammans med en guldpuma och en silverfalk - för att rädda sin pappa från tyrannen i Bombardiet.
Det blåser på månen är en av de stora barnboksklassikerna. Ett storslaget äventyr som engagerat och älskats av generationer.

ERIC LINKLATER [1899-1974] var en skotsk författare. Hans mest kända bok är Det blåser på månen från 1944, som tilldelades en Carnegie-medalj i kategorin »Årets bästa barnbok« när den kom ut och som över ett halvt sekel senare fortsätter att vara en av de mest populära engelskspråkiga barnböckerna.

Passar bra ihop

  1. Det blåser på månen
  2. +
  3. Maskeradens mästare

De som köpt den här boken har ofta också köpt Maskeradens mästare av Yumi, Tomu, Maria Frensborg (inbunden).

Köp båda 2 för 310 kr

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av Det blåser på månen. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Felaktig beskrivning
    TBM, 15 mars 2024

    Boken i sig är helt fantastisk och mycket läsvärd. Men den säljs felaktigt som seriebok. Vilket den alltså inte är. Så som seriebok får den därför lägsta betyg.

  2. Mycket bra bok
    Christer Lindblad, 2 juli 2023

    Jag läste den för mina barn för många år sedan, och minns boken som fantastisk. Påminner också om Det susar i säven av Kenneth Grahame som jag också läste för barnen.

  3. En klassiker
    @bettan_bokprataren (Örebro), 15 januari 2022

    Det blåser på månen är en av de stora barnboksklassikerna. Ett storslaget äventyr som engagerat och älskats av generationer. Jag läste den sent 60-tal och mitt starkaste minne är när den gick som sommarlovsföljetong 1969. Man satt klistrad framför radion och jag missade inte ett enda avsnitt.

    Sedan lästes boken igen som högläsning för mina döttrar i mitten på -90-talet och nu har jag åter läst den igen.
    Och jag lovar, jag älskar den lika mycket idag som jag gjort alla gånger jag... Läs hela recensionen

Fler böcker av Eric Linklater