»Ragnar Jónasson har en otäck förmåga att bygga upp skrämmande scener.« Lotta Olsson, DN
»Är detta världens just nu bästa deckarförfattare?« The Times
En man hittas brutalt ihjälslagen på stranden till en fridfull fjord på norra Island. En ung journalist lämnar Reykjavík för att utforska fallet på egen hand, omedveten om att en oskyldig människas liv står på spel. På den minimala polisstationen i Siglufjör ur kämpar Ari ór Arason och hans kollegor med ett alltmer förbryllande fall, samtidigt som den arktiska sommarens 24-timmarsljus börjar förvandlas till mörker av ett askmoln från ett vulkanutbrott - och samtidigt som polisernas egna, personliga problem driver dem till deras yttersta gräns. Vilka hemligheter har den döda mannen burit på, och vad döljer den unga journalisten? Medan outtalade fasor från det förflutna hotar dem alla, och mörkret djupnar, blir utredningen till en kamp mot klockan för att hitta mördaren innan ytterligare någon mister livet. I svensk översättning av Arvid Nordh.
RAGNAR JÓNASSON [f. 1976] är det senaste stora stjärnskottet inom den isländska kriminallitteraturen, internationellt hyllad som en av de främsta nya »Nordic noir«-författarna. Mörkret, den första boken om Hulda Hermannsdóttir, hyllades av kritikerna och blev en internationell storsäljare. Aska är den andra boken i Ragnar Jónassons Det mörka Island-serie, om polisen Ari Thór Arason.
»En av Nordens allra främsta spänningsförfattare.« Och dagarna går
»Tveklöst den hittills bästa boken i serien.« The Guardian
»Ruggigt bra.« Washington Post
Passar bra ihop
+
De som köpt den här boken har ofta också köpt
Dimma
av Ragnar Jónasson
(inbunden).
Andra boken i serien som utspelar sig på det karga Island. Närmare bestämt i Siglufjör¿ur. Där fortsätter Ari ¿ór Arason och hans kollegor att utreda mystiska fall som förbryllar.
Jag har läst del 1, Snöblind tidigare och det var en bok som jag verkligen gillade skarpt. Dock tycker inte jag att den här delen nådde enda fram. Jag upplevde den lite trög och seg men med en otroligt bra story. Kan även tycka att den känns lite rörig och spretig här och där och jag har svårt att hänga med.
Läs hela recensionen