Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Serie
Nina Portland (del 3)
Antal sidor
534
Utgivningsdatum
2020-10-28
Förlag
Bokförlaget Polaris
Översättare
Leif Jacobsen
Originalspråk
Danska
Originaltitel
Spøgelsefangen
Medarbetare
Timrén, Anders (form)
Dimensioner
234 x 160 x 44 mm
Vikt
888 g
SAB
Hce
ISBN
9789177952534

Spökfången

(10 röster)  |   Läs 1 recension
Inbunden,  Svenska, 2020-10-28
210
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
En omsorgsfullt planerad avrättning av två ledare i Esbjergs undre värld sätter i gång ett blodigt gängkrig. Trots detta plockas den mycket respekterade kriminalassistenten Nina Portland till allas förvåning bort från utredningen och skickas iväg på ett till synes högst banalt uppdrag. Ett privatplan har störtat vid Danmarks västkust och en passagerare har avlidit av sina skador. Ett rutinärende för Nina, som egentligen bara har att avskriva det som en olyckshändelse. Men ett antal omständigheter kring olyckan får henne att misstänka att allt kanske inte står rätt till.

Under tiden som gängkriget kulminerar i en regelrätt familjetragedi infinner sig högt uppsatta personer inom underrättelsetjänsten i staden och plötsligt tar fallet med flygolyckan en ny och mycket dramatisk vändning. Med ombord på planet fanns nämligen dessutom en topphemlig passagerare, som nu är spårlöst förvunnen. En internationell skandal tar form och Nina slungas in i de mest kaotiska dygnen i sitt liv. Det blir allt svårare för henne att skilja mellan sanning och lögn, och i kulisserna står en mycket ljusskygg person och betraktar händelsernas förlopp för att slå till så fort tillfälle uppstår.

Passar bra ihop

  1. Spökfången
  2. +
  3. Kolmannen

De som köpt den här boken har ofta också köpt Kolmannen av Jens Henrik Jensen (pocket).

Köp båda 2 för 299 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Spökfången. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Bra kriminalroman
    betttybook (Sandviken), 22 mars 2021

    Kriminalassistent Nina Portland har efter en avbruten ledarutbildning hamnat i onåd hos sin chef Erik Birkedal och upplever att hon felaktigt skickas ut på mindre viktiga rutinuppdrag, vilket det i regionen kraschade privata flygplanet inledningsvis verkar vara. Nina hittar spår som tyder på att det kanske inte bara är en olyckshändelse, vilket bekräftas rätt snart då underrättelsetjänsten tar över utredningen och man bekräftar att en efterlyst terrorist har rymt från planet vid kraschen. En ... Läs hela recensionen

Fler böcker av Jens Henrik Jensen