Alkemisten (pocket)
Format
Pocket
Språk
Svenska
Antal sidor
184
Utgivningsdatum
2020-09-09
Förlag
Bazar Förlag
Översättare
Örjan Sjögren
Originalspråk
Portugisiska
Originaltitel
O Alquimista
Medarbetare
Timrén, Anders (form)
Dimensioner
178 x 110 x 12 mm
Vikt
125 g
SAB
Hce
ISBN
9789170285752

Alkemisten

(24 röster)  |   Läs 5 recensioner
Pocket,  Svenska, 2020-09-09
99
  • Skickas från oss idag.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 6 format & utgåvor
Alkemisten är den magiska historien om Santiago, en andalusisk herdepojke, som följer sin dröm om att finna en av världens dyrbaraste skatter. Från sitt hem i Spanien reser han till marknaderna i Tanger och genom Egyptens öken till ett livsavgörande möte med alkemisten. Historien om de skatter som Santiago finner på sin väg lär oss den viktigaste av alla visdomar: att lyssna till sitt hjärta, att förstå tecknen på livets väg och framför allt att följa sina drömmar.

Passar bra ihop

  1. Alkemisten
  2. +
  3. Siddhartha

De som köpt den här boken har ofta också köpt Siddhartha av Hermann Hesse (pocket).

Köp båda 2 för 198 kr

Kundrecensioner

Det finns 5 recensioner av Alkemisten. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. En klassiker
    Liv, 1 maj 2025

    En bok som man måste ha läst någon gång i sitt liv, kanske inte den mest spännade eller intressanta boken, men den är lärorik.

    Den ger ett nytt perspektiv på hur man bör se livet. För mig var det (spoiler) en beträttelse i boken som fick mig att inse att vart man än vill focusera på( få bra jobb, utbuildning, relationer, intressen) så ska man inte fokusera 100% på det utan även vara med i nuet. Exempelvis, du har jobbat hårt i 10 år för att få den positionen du ville ha och när du s... Läs hela recensionen

  2. Enastående livsresa
    Camilla, 5 januari 2025

    Älskar denna bok, så otroligt fint beskrivande resa & så viktiga budskap och perspektiv. Jag kommer alltid bära med mig dessa ord. Rörd, berörd & tacksam!

  3. Vuxensaga
    Britt-Mari Sörbom, 30 augusti 2023

    Vuxensaga med utrymme för tankar om sitt eget liv och de vägval man gjort med eller utan eftertanke.
    I en bokcirkel passar den bra som diskussionsunderlag.

  4. Läsvärt
    Lili-Anne Aldman, 6 maj 2022

    Denna bok är mycket läsvärd särskilt för dem som gillar andra sätt att tänka. Boken är den första i en serie av Paulo Coelho. Efter att ha läst hans följande är denna kanske inte hans allra bästa vad gäller flyt och förståelse, men den behövs för att hänga med i hans tankegångar i de övriga böckerna.

  5. Fånig.
    André Gunnarsson, 5 januari 2021

    Boken var väl inte tråkig i alla fall, men det är historian är väldigt tramsig, nått slags magiskt tänkande om att universum följer sig efter ens drömmar som man ska följa.

Fler böcker av Paulo Coelho