I skuggan av sektor 5 (storpocket)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Serie
Människohandelsgruppen (del 2)
Antal sidor
376
Utgivningsdatum
2020-05-19
Förlag
HarperCollins Nordic
Dimensioner
217 x 143 x 29 mm
Vikt
448 g
SAB
Hc
ISBN
9789150948639

I skuggan av sektor 5

(27 röster)  |   Läs 9 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2020-05-19
216
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
Outhärdligt spännande när poliserna Markus och Natalia jagar människohandlare i Stockholm.

I kriminalinspektör Simon Häggströms andra roman möter vi kvinnor som säljs för en tjuga i Bukarests slum och männen som lovar dem ett bättre liv i Sverige.

Runt om i Stockholm finns det mängder av lägenhetsbordeller och en stor del av de prostituerade är från Rumänien. Bordellerna drivs av män som köper och säljer kvinnor som handelsvaror. Markus Lundström och Natalia Volotkova är ett av dessa kriminella nätverk på spåren. Men när de kör fast tar Natalia saken i egna händer, ett beslut som visar sig bli lika livsfarligt som effektivt.

I Simon Häggströms nya kriminalroman får läsaren följa med in på bordellerna och träffa kvinnorna som utnyttjas där. Vi får också möta de samvetslösa kriminella som driver verksamheten och delta i den desperata jakten på dem. I skuggan av Sektor 5 är en fristående uppföljare till storsäljaren Flickorna som sprang. Det är en verklighetsnära skildring, en oerhört spännande, ruskig, actionfylld och samtidigt hoppfull berättelse om det som sker mitt i bland oss men som få ser.

Simon Häggström (född 1982) är författare och kriminalinspektör vid människohandelsgruppen inom NOA, Nationella operativa avdelningen. Under elva år har han arbetat som polis med inriktning mot prostitution och människohandel, och han har också skrivit två uppmärksammade böcker om den undre världen, Skuggans lag (2016) och Nattstad (2017). Han romandebuterade med Flickorna som sprang (2019), som är den inledande delen i serien om människohandelsgruppen.

Om Flickorna som sprang:

"En spännande och viktig berättelse i högt tempo." Boklysten

"De olika perspektiven vävs samman i en stegrad spänning mot en dramatisk avslutning (bland annat i en helt fantastisk filmscen). Bra jobbat" Kapprakt

Passar bra ihop

  1. I skuggan av sektor 5
  2. +
  3. Flickorna som sprang

De som köpt den här boken har ofta också köpt Flickorna som sprang av Simon Häggström (pocket).

Köp båda 2 för 305 kr

Kundrecensioner

Det finns 9 recensioner av I skuggan av sektor 5. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. I skuggan av Sektor 5
    betttybook (Sandviken), 30 april 2022

    I skuggan av Sektor 5 är en fristående del två i serien Människohandelsgruppen och jag var helt enkelt tvungen att slänga mig över den direkt när jag läst ut Flickorna som sprang. Det här är riktigt bra, det är obehagligt och hemskt, men framför allt är det värsta att så mycket är hämtat direkt ur den verklighet Simon Häggström möter i sitt arbete. Han vill mana till reflektion och eftertanke, vilket han definitivt lyckas med. Jag har svårt att se någon läsa dessa böcker utan att skakas om or... Läs hela recensionen

  2. Skrämmande, viktig & otroligt gripande!
    millimys_books (Veberöd), 2 oktober 2021

    Efter att ha läst 𝙁𝙡𝙞𝙘𝙠𝙤𝙧𝙣𝙖 𝙨𝙤𝙢 𝙨𝙥𝙧𝙖𝙣𝙜 kunde jag inte låta bli att läsa fortsättningen i denna. Den makabra verklighet som finns mitt framför näsan på oss.

    Den verklighet som på något sätt göms undan¿den som är för hemsk att se¿

    Sättet han skildrar verkligheten, för även det är en uppdiktad handling så är det en bild av verkligheten ... Läs hela recensionen

  3. Skrämmande läsning 3+
    Kaffeläsaren, 23 mars 2021

    I skuggan av sektor 5 är en fristående uppföljare till Flickorna som sprang. Jag har läst den föregående boken, det var otäck läsning som inte lämnar någon oberörd. I skuggan av sektor 5 lämnar heller inte någon oberörd. Det är skrämmande läsning om hur unga tjejer luras att tro att de ska få ett bättre liv för att sedan istället utnyttjas för prostitution. Det är ett rent helvete de får där tjejerna inte har något värde över huvud taget. Det är fruktansvärd läsning och det som gör det ännu m... Läs hela recensionen

  4. En bok som väcker starka känslor
    -, 11 november 2020

    Fy fan!! Ursäkta mitt språk, men det här är en bok som väcker starka känslor, minst sagt. Simon Häggströms andra kriminalroman väjer inte för det hänsynslösa våld och den förnedrande behandling som drabbar kvinnor i människohandeln. Häggströms erfarenheter från den här världen, som pågår här mitt ibland oss, skänker trovärdighet åt den här fiktiva berättelsen. För det är så, att allt det här händer på riktigt. Unga kvinnor, varav alla är någons dotter, någons barnbarn, någons syster, någons m... Läs hela recensionen

  5. Ytterligare en 5-poängare av Simon Häggström!
    Boktanten (Ängelholm), 9 oktober 2020

    Med "Flickorna som sprang" färskt i minnet så var förväntningarna ganska höga på del två i serien. Och jag blev inte besviken.

    Simon Häggström har gjort det igen. Skrivit en bok som är så välskriven, spännande, verklighetstrogen och känslosam. Det är en riktigt bladvändare som är mycket svår att lägga ifrån sig, även om jag ibland var tvungen för att ta en paus från alla obehagliga scener. Jag har fått ett nytt tillskott i listan över favoritförfattare.

  6. Gripande och verklighetstrogen bok
    veronicas_bok_bak_liv, 31 augusti 2020

    Det här är andra boken där vi får följa poliserna Markus och Natalia som jobbar vid människohandelsgruppen i Stockholm. I Ferentari i sektor 5 sliter artonåriga Loredana för att få ihop pengar till sin familj. Hon jobbar som prostituerad i slummens Bukarest men åker till Sverige och jobbar då hon blivit lovad bättre betalt för samma tjänster. Runt om i Stockholm cirkulerar flera lägenhetsbordeller och vi får läsa hur Markus och Natalia jobbar för att hitta nätverken och hjälpa dessa kvinnor. ... Läs hela recensionen

  7. Fängslande
    Bokhyllaniskuggan, 2 augusti 2020

    ❥ Recension



    Jag är ett stort fan av Simon Häggströms böcker, både faktaböcker (eller vad ska man kalla dem?) och hans skönlitterära serie om poliserna i människohandelsgruppen. Han har en förmåga att skriva om den hemska sidan av samhället han ser genom sitt jobb som polis och samtidigt göra det lättförståeligt, spännande och samtidigt lär man sig massor.

    I den här boken är det en spännande story och en bra mix av verkliga skildringar från denna mörka del av... Läs hela recensionen

  8. Bladvändare!
    -, 15 juni 2020

    Smutsigt, grymt, rått och verkligt. En verklighet vi inte kan blunda för, då det sker i vår närhet, hela tiden. Inte bara i Stockholm, det kan lika gärna hända i en airbnd-lägenhet i Östersund eller Kiruna. Inte minst senaste månaden har vi sett och läst om män som utnyttjar kvinnors kroppar mot betalning. Ingen har väl missat den pastaälskade träningsgurun och den moderate politikern som figurerat i nyheterna - bägge tagna med byxorna nere. Den förstnämnde satt i TV och tyckte synd om sig s... Läs hela recensionen

  9. Betyg: 4,5 av 5.
    Britt-Marie Kullin, 14 juni 2020

    I skuggan av sektor 5 är den andra boken i serien om poliserna Markus Lundström och Natalia Volotkova i människohandelsgruppen. Den första boken som heter Flickorna som sprang har jag läst, och den var mycket bra. Simon Häggström, som själv är kriminalinspektör vid människohandelsgruppen inom Nationella operativa avdelningen, har även givit ut två dokumentära böcker, Skuggans lag och Nattstad, men dom har jag inte läst.

    Och I skuggan av sektor 5 var precis lika bra som den föregåend... Läs hela recensionen

Visa alla 9 recensioner

Fler böcker av Simon Häggström