Jag behöver dig mer än jag älskar dig och jag älskar dig så himla mycket (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Pocket
Språk
Svenska
Läsålder
12-15 år
Antal sidor
120
Utgivningsdatum
2007-09-01
Upplaga
2
Förlag
Rabén & Sjögren
Dimensioner
177 x 108 x 7 mm
Vikt
80 g
SAB
uHc
ISBN
9789129668032

Jag behöver dig mer än jag älskar dig och jag älskar dig så himla mycket

(19 röster)  |   Läs 7 recensioner
Pocket,  Svenska, 2007-09-01
99
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Debutromanen som blev Augustnominerad, fick Slangbellan och rättigheterna sålda till bland annat USA, Tyskland och Nederländerna finns nu i pocket. I korta lyriska prosatexter berättas historien om två unga människors första stora kärlek.

Passar bra ihop

  1. Jag behöver dig mer än jag älskar dig och jag älskar dig så himla mycket
  2. +
  3. Läs : boken för dig som vill börja läsa

De som köpt den här boken har ofta också köpt Läs : boken för dig som vill börja läsa av Katarina Kuick (inbunden).

Köp båda 2 för 274 kr

Kundrecensioner

Det finns 7 recensioner av Jag behöver dig mer än jag älskar dig och jag älskar dig så himla mycket. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Inget för mig
    Solrosen, 28 november 2016

    Jag gillade inte det faktum att hela boken bara bestod av små berättelse. Jag tyckte att boken var väldigt flummig och det blev inte någon mening med självaste kärleksberättelsen. Många andra gillar denna boken men det var inget för mig. Det är en väldig snabb och enkel läsning om första riktiga kärleken.
    Man kan läsa mer om huvudkaraktären Morris i Bara kärlek kan krossa ditt hjärta.

  2. Jag behöver dig...
    Kitty, 4 februari 2014

    Superfin liten bok. Kan läsas om och om och om igen. Har nog lånat ut den till hela min bekantskapskrets.

  3. Jag tror alla som varit eller är kära och tillsammans...
    Luna, 24 maj 2013

    Jag tror alla som varit eller är kära och tillsammans med den personen kommer gilla denna boken. Jag tycker den var väldigt fin men jag kunde inte riktigt relatera.

  4. Har inte läst den ännu. Köpte till min dotter, men hon...
    cecilia persson, 13 maj 2013

    Har inte läst den ännu. Köpte till min dotter, men hon tyckte väldigt mycket om den. Fick henne att börja skriva själv, och bättre betyg kan ju inte en bok få. Så skrivpedagogen, sätter 5 stjärnor.

  5. Vacker
    sarahhst, 24 juli 2009

    Om jag skulle sammanfatta denna bok med ett ord så skulle det vara ordet vacker. Den är skriven i korta prosastycken med enormt mycket känsla. Det är ingen bok för alla, ingen bok för den som letar efter en vanlig ungdomsroman om kärlekstrassel, den är så mycket djupare än så. Visserligen är den kort och man läser ut den på en timma men djupet i boken gör att man måste stanna av och reflektera en stund, lämnar en berörd. Denna bok är nyskapande och helt underbar för den som känner för lite lj... Läs hela recensionen

  6. Så fin.
    s., 6 november 2008

    louise - det är ju det som gör boken så himla fin. som någons dagbok.
    så hemskt mycket känsla. den första kärleken känns precis så här.

  7. Rekommenderas inte
    Lolliepop, 18 juli 2008

    Vuxna kanske tror att ungdomar tycker om den här boken, men den är nästan för speciell. Alltså, den kan vara ett bra substitut i brist på bra böcker, men mer än så är det inte. Handlingen känns inte som en handling utan mer som ord som någon krafsat ner.

Visa alla 7 recensioner

Fler böcker av Gunnar Ardelius