Fängelsemysteriet (kartonnage)
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Serie
LasseMajas Detektivbyrå (del 24)
Läsålder
6-9 år
Antal sidor
103
Utgivningsdatum
2015-09-08
Förlag
Bonnier Carlsen
Medarbetare
Thunell, Lena (form)
Illustratör/Fotograf
Helena Willis
Dimensioner
216 x 152 x 15 mm
Vikt
340 g
SAB
Hcf
ISBN
9789163878978

Fängelsemysteriet

(47 röster)  |   Läs 9 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2015-09-08
165
  • Skickas från oss imorgon
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 7 format & utgåvor
Ett fängslande fall för succédeckarna Lasse och Maja.

En teaterpjäs på Valleby fängelse hinner knappt ha premiär förrän skådespelarna spårlöst försvinner. Tur att Lasse och Maja är på plats i salongen.

Prästen sätter upp "Hamlet" på Valleby fängelse. Han vill muntra upp internerna med en spännande pjäs om mord och svek där de tre rollerna spelas av fångar. På premiärkvällen väller den förväntansfulla publiken in, alla i Valleby är där! Men så fort spelet börjar uppför sig skådespelarna helskruvat: Kungen hoppar upp och ner ur en lucka i scengolvet, Hamlet kastar dödskallen högt upp i luften och Ofelia slår kullerbyttor. En del blir förfärade men de flesta skrattar, och när ridån glider tillbaka står publiken upp och klappar. Men trots alla applåder dyker aldrig skådespelarna upp på scen igen. Till slut drar prästen ifrån ridån, och en hemsk syn möter publiken ...

Lättläst, men inte lättlöst, är parollen bakom LasseMajas detektivbyrå - en av Sveriges största barnbokssuccéer genom tiderna med ca 15 miljoner böcker sålda världen över och översatta till ett 40-tal språk. Martin Widmarks charmiga berättelser tillsammans med Helena Willis skruvade bilder gör varje LasseMaja-bok till ett oemotståndligt läsäventyr!

Passar bra ihop

  1. Fängelsemysteriet
  2. +
  3. En enda dag

De som köpt den här boken har ofta också köpt En enda dag av Carley Fortune (pocket).

Köp båda 2 för 254 kr

Kundrecensioner

Det finns 9 recensioner av Fängelsemysteriet. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. LasseMaja goes Prison Break
    Håkan, 8 november 2018

    Ännu ett underhållande mysterium som uppskattas lika mycket som de tidigare. Kan vara en fördel att läsa denna i rätt ordningsföljd eftersom Lasse & Maja stöter på gamla bekanta i fängelset, nämligen brottslingar som de avslöjat tidigare. Vi läste den i fel ordningsföljd och när vi sen läste ett äldre mysterium var ju brottslingen avslöjad genom fängelsemysteriet. Dock inget jag tror vår 5-åriga son tänkte på, men ändå.

  2. fängelsemysteriet

    bra berättelse och bra bok som man vill läsa mer av. barnen kan läsa den själv och tillsammans med vuxen. inga konstiga ord som man ska förklara.

  3. Helt fantastisk!
    Mrf, 29 december 2015

    Allt bygger på sonens upplevelser vid läsning av julklappsboken från farmor o farfar till 4 1/2 åringen som är en "bokoman". Fantasin får sitt spelrum o kommunikationen mellan barn o berättare blir suverän. Dessutom upplevdes den vara "hypnotisk". Rekommenderas i massor!

  4. En av de tråkigare Lasse-Maja
    Linda, 1 december 2015

    Rätt trist och utan spänning. De tidigare böckerna är att föredra. Även sonen tyckte att den inte var lika spännande som vanligt.

  5. Som vanligt fänslgande
    Aliv, 27 oktober 2015

    Som vanligt en spännande bok för sexåringen därhemma. Lassemaja är favoriterna och nu väntar vi otåligt på nästa bok stt läsa.

  6. Toppenspännande
    Pia , 20 oktober 2015

    Äntligen kom en ny LasseMaja, som vi har väntat! Enda felet var att den tog slut för fort, men himla bra!

  7. Favorit direkt!
    Lotta, 24 september 2015

    En mycket bra bok. Spännande, rolig och med ett bra slut. Jag tror att det är den bästa LasseMaja-boken jag läst. En vecka efter att vi köpt boken (via Bokus), hade vi läst den tillsammans i familjen tre gånget.

  8. Ännu ett spännande mysterium
    Susi (Österskär), 22 september 2015

    Lite annorlunda upplägg i denna senaste bok i serien Lasse Maja.
    Denna gång är det mer fråga om hur än vem men det gör ingenting, boken är lika spännande för det och lika omtyckt. Fint också med färgbilder.

  9. Bästa Lasse Maja boken!
    Caroline, 22 september 2015

    Mina två små prinsar på 6 och 9 år tycker jättemycket om Lasse Maja böckerna och har samtliga. De tycker båda två att Fängelsemysteriet var den allra bästa!

Visa alla 9 recensioner

Fler böcker av Martin Widmark