Mördande hetta (pocket)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
438
Utgivningsdatum
2006-02-01
Förlag
Albert Bonniers Förlag
Översättare
Margareta Järnebrand
Originalspråk
Engelska
Originaltitel
Blue Smoke
Medarbetare
Mattsson, Marina (form)
Dimensioner
235 x 165 x 32 mm
Vikt
660 g
SAB
Hce
ISBN
9789100110369

Mördande hetta

roman

Inbunden,  Svenska, 2006-02-01

Slutsåld

Nervkittlande spänning, passion och romantik, här kretsande kring en ung, modig kvinna i en mycket manlig värld

Reena Hale var bara elva år då familjens italienska restaurang en augustinatt brann ner till grunden. Det visade sig vara ett pyromandåd och förövaren greps så småningom. När Reena betraktade brandmännens kamp formades hennes framtid. Hon bestämde sig för att lära sig mer om elden för att förstå och behärska dess våldsamma kraft. Men hon var inte den enda som den natten fascinerades av katastrofen. Någon blev besatt av eld som ett verktyg att kontrollera, att hämnas. Flera år senare arbetar Reena som brandutredare och hon är mycket skicklig. Men hon har otur i kärlek. Hennes första pojkvän på college dog av sängrökning i sitt studentrum det kom polisen fram till trots att Reena aldrig sett honom med en cigarett. En annan pojkvän omkom i en bilbrand. Nu har hon äntligen träffat en man att älska, en man som accepterar hennes farliga jobb, oregelbundna arbetstider och brandröken i hennes hår och kläder. Då börjar det komma obehagliga, hotfulla telefonsamtal. Reena försöker desperat att spåra ursprunget och hon går rätt in i det värsta inferno hon någonsin mött.

"Nora Roberts är för närvarande en av de absolut bästa underhållningsförfattarna. - The Washington Post Book World

* Över hundrafemtio romaner översatta till tjugofem språk

* Det finns 280 miljoner exemplar av hennes böcker i tryck

* Varannan sekund säljs en Nora Roberts-bok enbart i USA

Huvudbok i Bonniers Bokklubb nr 2

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Nora Roberts

Övrig information

Reena Hale var bara elva år då familjens italienska restaurang en augustinatt brann ner till grunden. Det visade sig vara ett pyromandåd och förövaren greps. När Reena betraktade brandmännens kamp formades hennes framtid. Men hon var inte den enda som den natten fascinerades av elden. Någon blev besatt av eld som ett verktyg att kontrollera, att hämnas.
Flera år senare arbetar Reena som brandutredare och hon är mycket skicklig. Men hon har otur i kärlek. Hennes första pojkvän på college dog av sängrökning det kom polisen fram till trots att Reena aldrig sett honom med en cigarett. En annan pojkvän omkom i en bilbrand. Nu har hon äntligen träffat en man att älska, en man som accepterar hennes farliga jobb och oregelbundna arbetstider Då börjar det komma obehagliga, hotfulla telefonsamtal. Reena försöker desperat att spåra ursprunget och hon går rätt in i det värsta inferno hon någonsin mött.

Nervkittlande spänning, passion och romantik, här kretsande kring en ung, modig kvinna i en mycket manlig värld.