Smink 18+ (häftad)
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
62
Utgivningsdatum
2006-08-01
Upplaga
1
Förlag
Ica Bokförlag
Medarbetare
Clinton, Patrick (foto)
Illustratör/Fotograf
Magda Sofia Karlsson
Illustrationer
foto
Dimensioner
245 x 200 x 10 mm
Vikt
400 g
SAB
Qcd
ISBN
9789153426677

Smink 18+

Inbunden,  Svenska, 2006-08-01

Slutsåld

Make up är inte i första hand till för att dölja det du inte är nöjd med utan för att ta fram och framhäva det vackra i ditt ansikte. Alla, märk väl alla, har vackra drag att visa upp. I det dagliga livet kan en lyckad make up se väldigt olika ut för olika personer, olika åldrar och olika sammanhang.

Den här boken lär dig grunderna för en snygg make up, vilka produkter och redskap som är bra att använda, olika sorters teknik, vad som passar just din hud och ditt ansikte och vad som lämpar sig för dagen respektive kvällen. Boken vänder sig främst till den yngre kvinnan (upp till 35 år).

a Författaren Magda Sofia är make upartist och utbildad på Stockholms ledande makeupskola MakeUp Institute och har både hållit kurser i make up och arbetat för tidningar och modellagenturer. Fotografen Patrick Clinton har tagit de inspirerande bilderna. Han har arbetat för olika modemagasin och kvällstidningar.

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Övrig information

Make up är inte i första hand till för att dölja det du inte är nöjd med utan för att ta fram och framhäva det vackra i ditt ansikte. Alla, märk väl alla, har vackra drag att visa upp. I det dagliga livet kan en lyckad make up se väldigt olika ut för olika personer, olika åldrar och olika sammanhang. De här böckerna lär dig grunderna för en snygg make up, vilka produkter och redskap som är bra att använda, olika sorters teknik, vad som passar just din hud och ditt ansikte och vad som lämpar sig för dagen resp. kvällen. Upplägget i de båda böckerna är likadant, men Smink 18+ vänder sig till den yngre kvinnan och Smink 35+ till den lite mognare. För smink finns ingen övre åldersgräns. Författaren Magda Sofia är make upartist och utbildad på Stockholms ledande makeupskola MakeUp Institute och har både hållit kurser i make up och arbetat för tidningar och modellagenturer. Fotografen Patrick Clinton har tagit de inspirerande bilderna. Han har arbetat för olika modemagasin och kvällstidningar. Ca 75 färgfoton/bok.